Search Results

Your search returned 1 result(s).

2 é , hé

Cite this: eDIL s.v. 2 é , hé or dil.ie/19326

Forms: hǽ

pron. 3 pl. all genders. Dies out very soon after the O.Ir. period, being replaced by iat (eat) q.v. It is found only in conjunction with the copula; the usage is the same as that for 1 é I—IV.

Exx. Glosses: it hǽ , Ml. 24a11 . it hé dano inna tegdaissi hisin, 65c13 . sechit hǽ, 102a2 . sechitat hé 49a19 , cf. BCr. 35d5 . nitat pecthi collnidi híccatar and indechtso cebtar hé riam, Wb. 4a8 . citne (gl. quae) Ml. 16b13 . ithé se inna briathra, Sg. 4b12 . it hesidi torud bete .i. it hé torud arabéithfetsom...fis forcell ┐ dliged rechto nDǽ, Ml. 46c8 . it hé in toirthi...inna hí adfiadatar 46c14 . it hé a timnae [a]di namma rusarigestar, 71b14 .

Mid.-Ir. MSS.: it e sin tra anmanda na da cenel sechtmogat, Auraic. 227 . it e a n-anmanda foratait feadha, 243 . it e andseo a n-anmand, 244 . it e seo, TBC-I¹ 1652 . masat hé, 776 . ite secht mbeocaindle andso forosnad gae, Laws iv 52.9 . ate, TBC-I¹ 626 . citné, PH p. 585b (cf. citni rīg, SR 2347 ). it é dogénat in mbrú | síl mBuinne, Metr. Dinds. iv 308 . With dual: it e in dana fidh duformaighet, Auraic. 259 .

With ot (pl. of os(s)), it, at: othe marbdai, Ml. 130a3 . ot é, Sg. 77a8 . oté ferrnaidi, TBC-I¹ 2809 . da each...ité scuablebra, 3390 . caindelbrai it é delbdai, SR 4368 . bera culind at é fuachda, TBC-LL¹ 1944 .

With suffix: hesseom, TBC-I¹ 497 YBL (heseom LU). airit hesidi ata eclais, Ml. 65d19 . Acr. 7a1 .: it he sidi dugaithatar, Ml. 31 c8 . hit eiside, Laws iv 206.15 . it heiside, TBC-I¹ 244 . indad eiside asberad... ?, 624 . cit n-eisidi ?, BDD 62 YBL.